Zęby należy myć przynajmiej 2 razy dziennie. Jednak nawet najdokładniejsze mycie nie zastąpi profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych wykonywanych w gabiniecie. Wizyta u higienistki stomatologicznej powinna odbyć się raz na 6 miesięcy, a w przypadku pacjentów z problemami paradontologicznymi nawet częściej. 

W trosce o zdrowy i piekny uśmiech warto zapisać się na skaling, piaskowanie czy fluoryzację.

Skaling zarówno nad- jak i poddziąsłowy umożliwia oczyszczenie kamienia. Poprawia to walory estetyczne a także zdrowotne jamy ustnej. 

W naszym gabinecie dzięki piaskarce EMS air flow korzystającej z technologii podgrzewania wody piaskowanie stało się jeszcze przyjemniejszym przeżyciem. Wszystkie zabiegi higienizacyjne wykonywane są zgodnie z dokładnie dopracowanym protokołem GBT

Fluoryzacja, dzięki zwiększeniu twardości szkliwa oraz działąniu antybakteryjnemu, jest idealnym zabiegiem w profilaktyce próchnicy.  

FAQ – Zabiegi Higienizacyjne 

1. Czym są zabiegi higienizacyjne?

Zabiegi higienizacyjne to procedury stomatologiczne mające na celu utrzymanie zdrowia jamy ustnej poprzez usuwanie osadów, kamienia nazębnego i przebarwień. Poprawiają one stan dziąseł, zapobiegają próchnicy i chorobom przyzębia.

Guided Biofilm Therapy to nowoczesna metoda zarządzania biofilmem w profilaktyce stomatologicznej, wykorzystująca technologie AIRFLOW®, PERIOFLOW® i PIEZON®. Oparta na indywidualnej diagnozie i ocenie ryzyka, zapewnia minimalnie inwazyjne leczenie z maksymalnym komfortem i skutecznością. Terapia obejmuje również instruktaż higieny jamy ustnej oraz edukację pacjenta, wspierając długotrwałe zdrowie zębów i implantów.

Do najpopularniejszych zabiegów należą:

  • Scaling (usuwanie kamienia nazębnego) – ultradźwiękami lub ręcznie.
  • Piaskowanie – usuwanie osadów i przebarwień z powierzchni zębów za pomocą specjalnego proszku i wody pod ciśnieniem.
  • Polerowanie – wygładzanie powierzchni zębów po scalingu i piaskowaniu.
  • Fluoryzacja – wzmacnianie szkliwa poprzez aplikację preparatów z fluorem.

Zaleca się przeprowadzanie pełnego pakietu higienizacyjnego co 6miesięcy, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Osoby z tendencją do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego lub chorobami przyzębia mogą wymagać częstszych wizyt.

Zabiegi higienizacyjne są na ogół bezbolesne. W przypadku osób z nadwrażliwością zębów lub stanami zapalnymi dziąseł możliwy jest lekki dyskomfort. Na życzenie pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe.

  1. Scaling: Usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków lub narzędzi ręcznych.
  2. Piaskowanie: Usunięcie osadów i drobnych przebarwień z powierzchni zębów.
  3. Polerowanie: Wygładzenie zębów specjalną pastą polerską.
  4. Fluoryzacja: Nałożenie preparatu z fluorem w celu wzmocnienia szkliwa.

Zabiegi higienizacyjne są bezpieczne, ale mogą powodować:

  • Tymczasową nadwrażliwość zębów (np. na zimno).
  • Delikatne podrażnienie dziąseł, które ustępuje w ciągu 1–2 dni.
  • Przejściowe uczucie szorstkości na zębach przed ich polerowaniem.

Tak, zabiegi higienizacyjne są bezpieczne dla kobiet w ciąży i zalecane w celu zapobiegania chorobom dziąseł, które w ciąży mogą być bardziej podatne na zapalenie. Należy jednak poinformować stomatologa o ciąży przed rozpoczęciem zabiegu.

  • Unikaj spożywania barwiących pokarmów i napojów (np. kawy, herbaty, czerwonego wina) przez 24–48 godzin.
  • Myj zęby regularnie pastą z fluorem i używaj nici dentystycznych.
  • Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.

Tak, zabiegi takie jak scaling, piaskowanie czy fluoryzacja są odpowiednie dla dzieci, szczególnie w przypadku problemów z osadem lub w ramach profilaktyki próchnicy. Decyzja o ich wykonaniu zależy od wieku dziecka i stanu jego jamy ustnej.

Scroll to Top